Početna > Izdanja > Broj 184-185 > VeÅ¡tačka inteligencija

Uticaj veštačke inteligencije na poslovnu klimu

Veštačka inteligencija više nije pitanje budućnosti već stvarnost današnjice. Putem veštačke inteligencije roboti rade u mnogim fabrikama, električna vozila voze bez pomoći vozača, bespilotne letelice obavljaju razne vojne aktivnosti, ali i snimanje i modelovanje objekata.

Veštačka inteligencija se već koristi i u medicini, trgovini, IT tehnologijama, inženjerstvu pa sve do robota koji pomažu u obavljanju raznih administrativnih radnji i kućnih poslova. Ako je to tako, pitanje je zašto bi industrija nekretnina bila izuzetak?! I nije. Uostalom, veštačka inteligencija je tu i nije pitanje da li je ona naš neprijatelj ili odličan alat, već kako optimizovati korišćenje veštačke inteligencije i iskoristiti sve benefite, uštede troškova i vremena koje nam pruža, a s druge strane zadržati ličnu notu i ljudski kontakt i kreativnost u poslovnoj klimi.

U skladu sa inovativnim trendovima i potrebama, različita tržišta sve više prepoznaju značaj veštačke inteligencije, ali i bojazni. Postavlja se pitanje da li će veštačka inteligencija zameniti mnogobrojne profesije ili će pak predstavljati odličan alat koji će doprineti modernizaciji i evoluciji tržišta, te doprineti lakšem poslovanju i profesionalizaciji svih učesnika uz uštedu vremena i troškova.

Kao i prilikom uvođenja svake inovacije i svake nove tehnologije ili tehnološkog otkrića, javljaju se mnoge nedoumice i razmišljanja da li je ova tehnologija ili mašina dobrobit ili pretnja po čovečanstvo. Stiče se utisak da je značaj ovog pitanja nikada veći… Da li će veštačka inteligencija biti sjajan alat čoveku za rešavanje mnogih operacija i svakodnevnih poslova ili će uništiti čoveka kao takvog, učiniti ga u potpunosti zamenljivim i izbrisati mnoga zanimanja kakva poznajemo do danas. Šta će se tek desiti ukoliko ljudski faktor postane nebitan, a veštačka inteligencija u potpunosti autonomna? Nadajmo se da epilog neće biti tako pesimističan. U ovom momentu, veštačkoj inteligenciji je i dalje potreban čovek, a ni svet nije spreman za potpunu implementaciju ovog koncepta na masovnom nivou. Veštačka inteligencija nije više domen filmova naučne fantastike već realitet današnjice. Pojedinci moraju da se prilagode ovim promenama i iskoriste benefite iste, i moraju biti spremni da odgovore potrebama tržišta u kojima je veštačka inteligencija standard, a industrije da pronađu adekvatne odgovore na novu eru i tehnološki pomak.

Savremeno društvo ne može se zamisliti bez upotrebe novih tehnologija. Želeli ili ne želeli da se suočimo s novom realnošću, moramo prihvatiti činjenicu da je savremeni svet bez interneta nezamisliv kao i svi ostali programi, aplikacije i pomagala koja prate XXI vek. Danas su izrasle nove generacije za koje današnjica ne postoji bez upotrebe pametnih telefona, a nezamisliv je trenutak da internet nestane. Savremene tehnologije idu i korak dalje tako da se razvijaju nove nauke kao što je digitalni marketing, a sve ovo je praćeno podrškom novih digitalnih alata. Svet brendova, nikada šareniji i prepun varijeteta, omogućava da se uz pomoć novih tehnologija približe kupcu za koga proces kupovine traje svih 24 časa. Većina savremenih platformi u sebi sadrži i „špijunske“ alate uz pomoć kojih prate želje korisnika kao i njihova interesovanja. Verovatno ste više puta doživeli da se letimično zainteresujete za neki proizvod ili uslugu i da vam bukvalno „iskaču“ nove ponude, reklame i predlozi za robu odnosno uslugu koju ste pretraživali. Ovo je početak našeg digitalnog sveta u kome našim željama i potrebama upravlja neki novi virtuelni / digitalni čarobnjak.

Pametni algoritmi na kojima počivaju sve nove aplikacije prepoznaju vaša interesovanja te vas podstiču kao korisnika da nastavite sa korišćenjem ovog servisa. U kapitalističkom društvu potrošnja znači veću proizvodnju, veću zaposlenost, veće ubrzanje ekonomije. I tako polako poput magle, veštačka inteligencija počinje da ulazi u naše pametne domove i živote i da preuzima primat nad našim željama i potrebama.

Mnoge porodice mogu potvrditi negativne uticaje na njihovo zdravlje, međusobnu povezanost, izostanak komunikacije ili pad njenog kvaliteta i količinu vremena provedenog pred ekranom. U petogodišnjem istraživanju, Adam Alter profesor marketinga i psihologije je otkriosledeće:

- Minimum 27 minuta ličnog slobodnog vremena trošimo na aplikacije koje nas čine nesrećnim, a to su aplikacije za upoznavanje, igre, vesti, pregledanje veba itd.

- Minimum 9 minuta ličnog slobodnog vremena dnevno trošimo na aplikacije koje nam olakšavaju život a služe za čitanje, obrazovanje, zdravstvenu zaštitu.

Kada malo dublje analiziramo ove rezultate, dolazimo do zaključka da iako se ništa nije promenilo u raspodeli vremena jer se ono i danas deli na tri osmice (osam sati rada, osam sati sna i osam sati za obrazovanje, zabavu sport), došlo je do ogromnih promena u raspodeli u samim osmicama. Naime većina slobodnog vremena se troši na aplikacije i tendencija ide u smeru da se ovo vreme samo još više povećava u budućnosti. Veštačka inteligencija u svetu preuzima svoj primat u odnosu na sve druge tehnologije, tako da postajemo očevici nastanka nove tehnološke revolucije.

U današnjem digitalnom dobu, veštačka inteligencija postaje sve prisutnija u poslovnom svetu. Veštačka inteligencija, kao što smo naveli na početku, ima potencijal da poboljša efikasnost, produktivnost i profitabilnost poslovanja, ali isto tako može izazvati i neke probleme i izazove. Nedostatak znanja i veština menadžera i zaposlenih može dovesti do neuspeha u primeni veštačke inteligencije, što može negativno uticati na poslovnu klimu. Primena neadekvatnih podataka ili softvera za primenu veštačke inteligencije može dovesti do loših odluka i gubitka poverenja kupaca ili poslovnih partnera, što predstavlja i sigurnosni problem. Korišćenje veštačke inteligencije za prikupljanje podataka o kupcima ili zaposlenima može dovesti do problema sa privatnošću i zaštitom podataka, što predstavlja etičko pitanje. Kada se veštačka inteligencija koristi za donošenje odluka, može postati teško objašnjivo kako su te odluke donete, a navedeno predstavlja nedostatak transparentnosti u donošenju odluka.

Upravo zbog svega navedenog je važno da menadžment odgovorno pristupi primeni veštačke inteligencije uz uzimanje u obzir svih problema i izazova koji mogu nastati. Jasna strategija i smernice, kao i ulaganje u obuku i razvoj zaposlenih, mogu pomoći u prevladavanju ovih problema i izazova. Na kraju, veštačka inteligencija će i dalje ostati sveprisutna, kako u privatnom, tako i u poslovnom svetu i uticati na način na koji živimo i poslujemo. Zbog toga je važno da se veštačka inteligencija pravilno koristi i da budemo svesni potencijalnih problema i izazova koji mogu nastati, a sve sa ciljem ostvarenja optimalne klime života i poslovanja.

Berza

investicioni fondovi

kursna lista