Početna > Izdanja > Broj 184-185 > Intervju - Dejan Vuković

Za PROFIT business magazin ekskluzivno – Dejan Vuković, stručni saradnik za strategiju razvoja telekomunikacija

Veštačka inteligencija će nastaviti da igra ključnu ulogu u transformaciji različitih industrija i unapređenju svakodnevnog života

Upotreba veštačke inteligencije u kompanijama zaista zahteva holistički i integrativni pristup. Kroz dosadašnje iskustvo neke aktivnosti i procesi su se izdvojili kao potpuno nezaobilazni i svako od njih ima veliki značaj u implementaciji veštačke inteligencije.

1. Postavlja se pitanje gde i kako konkretno upotrebiti veštačku inteligenciju u kompaniji? Kako kreirati projekte i planove koji bi imali željeni stepen inovativnosti upotrebom veštačke inteligencije?

Svaka kompanija, bez obzira na njenu veličinu i vrstu poslovanja, ukoliko je strateškim planom orjentisana ka uspehu i inovacijama može uzeti u razmatranje da neke svoje aktivnosti definiše I procesuira upotrebom veštačke inteligencije.

Naravno da odluku o primeni veštačke inteligencije treba doneti detaljnom analizom potreba, raspoloživih resursa i odabirom sertifikovanog konsultanta.

Uvođenje veštačke inteligencije u svakodnevne aktivnosti jedne kompanije je složen proces koji se generalno zasniva na nivou vođenja programa s pripadajućim projektima.

Programom se definišu grupe projekta koji pojedinačno predstavljaju razvoj i primenu odgovarajućeg alata veštačke inteligencije za oblast u kojoj će ona biti primenjivana.

Mnoge kompanije su razvile svoje sopstvene alate na bazi veštačke inteligencije za regrutaciju i selekciju ljudskih resursa, praćenje korisničkog iskustva i sl.

Iako veštačka inteligencija i njeno korišćenje unutar kompanije treba da bude deo sistemskog rešenja, sama veštačka inteligencija nam daje i nepregledne mogućnosti pojednostavljivanja onih svakodnevnih poslova na koje često neracionalno trošimo vreme.

2.Upotreba veštačke inteligencije predstavlja složeni poduhvat koji je najčešće implementiran u

kompanijama koje primenjuju holistički, integrativni sistem. Kakvo Vi sagledavate ovaj proces?

Upotreba veštačke inteligencijeu kompanijama zaista zahteva holistički i integrativni pristup.

Kroz dosadašnje iskustvo neke aktivnosti i procesi su se izdvojili kao potpuno nezaobilazni i svako od njih ima veliki značaj u implementaciji veštačke inteligencije.

Strategija i vizija

Prvo, kompanije moraju imati jasnu strategiju i viziju za implementaciju veštačke inteligencije. To uključuje razumevanje kako ona može doprineti vrednosti njihovom poslovanju i postavljanju konkretnih ciljeva.

Podaci i Infrastruktura

Kvalitetni podaci su ključni za uspeh projekata veštačke inteligencije. Kompanije moraju obezbediti odgovarajuću infrastrukturu za prikupljanje, skladištenje i obradu podataka.

Tehnologija i alati

Izbor pravih tehnologija i alata za razvoj i implementaciju rešenja veštačke inteligencije je od suštinskog značaja. To može uključivati platforme za mašinsko učenje, analitičke alate i softverske okvire.

Ljudski resursi

Potrebno je imati tim stručnjaka s veštinama u oblasti veštačke inteligencije, kao što su data naučnici, inženjeri za mašinsko učenje i analitičari podataka. Takođe su kontinuirana obuka i razvoj zaposlenih važni.

Etika i regulativa

Implementacija veštačke inteligencije mora biti u skladu sa etičkim standardima i regulativama. To uključuje zaštitu privatnosti podataka, transparentnost algoritama i odgovorno korišćenje veštačke inteligencije.

Integracija i skaliranje

Rešenja veštačke inteligencije treba integrisati u postojeće poslovne procese i sisteme. Takođe, važno je planirati skaliranje rešenja veštačke inteligencije kako bi se postigao maksimalan uticaj.

Kontinuirano praćenje i optimizacija

Nakon implementacije je potrebno kontinuirano pratiti performanse sistema veštačke inteligencije i vršiti optimizacije kako bi se osigurala njihova efikasnost i relevantnost.

3. Da li projekti koji se kreiraju na bazi veštačke inteligencije zahtevaju određeni bezbednosni kontekst, transparentnost, upravljanje rizicima, usmerenost aktivnosti ka humanom i društvenom progresu?

Apsolutno!

Projekti zasnovani na veštačkoj inteligenciji svakako zahtevaju pažljivo razmatranje bezbednosti, transparentnosti, upravljanja rizicima i usmerenosti ka humanom i društvenom progresu. Neke od glavnih aspekata koje bih izdvojio su:

Što se tiče bezbednosti

Sistemi veštačke inteligencije moraju biti dizajnirani tako da budu otporni na napade i zloupotrebe. To uključuje zaštitu podataka, sigurnost algoritama i otpornost na manipulacije.

Transparentnost u projektima veštačke inteligencije podrazumeva jasno objašnjenje kako algoritmi donose odluke. Ovo je važno za izgradnju poverenja korisnika i omogućavanje nadzora i kontrole.

Upravljanje rizicima:

Identifikacija i upravljanje rizicima su ključni za uspešnu implementaciju veštačke inteligencije. To uključuje procenu potencijalnih negativnih posledica i preduzimanje mera za njihovo ublažavanje.

Svakako bih dodao i još neke ključne aspekte kao na primer:

Etika i društveni progres

Projekti veštačke inteligencije treba da budu usmereni ka unapređenju ljudskog i društvenog blagostanja. To znači da veštačku inteligenciju treba koristiti na način koji promoviše jednakost, pravdu i dobrobit svih članova društva.

Regulativa i standardi

Pridržavanje relevantnih zakona i standarda je neophodno. To uključuje poštovanje privatnosti podataka, etičkih smernica i industrijskih standarda.

4. Došli smo do saznanja da je najčešća upotreba veštačke inteligencije u korisničkom servisu, cyber bezbednosti, kod digitalnih personalnih asistenata, upravljanja odnosnima s korisnicima (CRM) itd. Koje pozitivne efekte veštačke inteligencije vidite u povećanju produktivnosti, odnosima s korisnicima, povećanju prodaje...

Tako je, veštačka inteligencija ima značajan pozitivan uticaj na različite aspekte poslovanja. Nekoliko ključnih efekata po meni koje bih izdvojio su:

Povećanje produktivnosti kroz automatizaciju zadataka i optimizaciju procesa.

Odnosi s korisnicima

Personalizovana interakcija sa korisnicima kao i brža podrška (chatbotovi i digitalni asisteti)

Cyber bezbednost

Prepoznavanje sumnjivih aktivnosti kroz detekciju pretnji i prevenciju napada

Upravljanje odnosima s korisnicima (CRM)

Analiza podataka: Veštačka inteligencija analizira podatke o korisnicima kako bi identifikovala ključne trendove i prilike za poboljšanje odnosa s korisnicima.

Automatizacija komunikacije: Veštačka inteligencija može automatizovati komunikaciju s korisnicima, kao što su slanje personalizovanih ponuda i odgovaranje na upite.

Ovi efekti pokazuju kako veštačka inteligencija može značajno unaprediti različite aspekte poslovanja, od produktivnosti do odnosa s korisnicima i prodaje.

5. Koliko po Vašem mišljenju automatizacija poslovnih procesa zahvaljujući primeni veštačke inteligencije dovodi do povećanja efikasnosti pružanja usluga?

Automatizacija poslovnih procesa uz pomoć veštačke inteligencije može značajno povećati efikasnost pružanja usluga.

Sve ove prednosti doprinose povećanju efikasnosti pružanja usluga, što može rezultirati boljim poslovnim rezultatima i većim zadovoljstvom korisnika

Brža obrada zadataka

Veštačka inteligencija može automatski obraditi velike količine podataka i izvršiti zadatke mnogo brže nego što bi to mogao ljudski radnik. Ovo smanjuje vreme čekanja za korisnike i ubrzava celokupan proces pružanja usluga.

Smanjenje grešaka

Automatizacija smanjuje mogućnost ljudskih grešaka, što povećava tačnost i pouzdanost usluga. Na primer, veštačka inteligencija može precizno analizirati podatke i donositi odluke na osnovu tih analiza, smanjujući rizik od grešaka.

Dostupnost 24/7

Sistemi veštačke inteligencije, kao što su chatbotovi i digitalni asistenti, mogu pružati podršku korisnicima 24 sata dnevno, 7 dana u nedelji. Ovo omogućava korisnicima da dobiju pomoć u bilo koje vreme, što poboljšava njihovo iskustvo i zadovoljstvo.

Personalizacija usluga

Veštačka inteligencija može analizirati podatke o korisnicima i pružiti personalizovane preporuke i usluge. Ovo povećava relevantnost i kvalitet usluga koje korisnici dobijaju, što može dovesti do veće lojalnosti i zadovoljstva korisnika.

Optimizacija resursa

Veštačka inteligencija može pomoći u optimizaciji korišćenja resursa, kao što su ljudski radnici i materijali. Na primer, može predvideti potražnju i prilagoditi raspored rada zaposlenih kako bi se osiguralo da su resursi efikasno iskorišćeni.

Povećanje produktivnosti

Automatizacija oslobađa vreme zaposlenima da se fokusiraju na složenije i kreativnije zadatke, što može povećati njihovu produktivnost i doprineti inovacijama u poslovanju.

6. Šta predviđa veštačka inteligencija za 2025?

Predviđanja za veštačku inteligenciju (AI) u 2025. godini pokazuju nekoliko ključnih trendova i inovacija:

Kolaborativni sistemi veštačke inteligencije

Očekuje se njihov porast gde više specijalizovanih agenata radi zajedno, uz ljudsko vođenje. Ovi sistemi će se koristiti za rešavanje složenih problema u oblastima kao što su zdravstvo, obrazovanje i finansije

Multimodalna veštačka inteligencija

Veštačka inteligencija će sve više koristiti različite vrste podataka (tekst, slike, zvuk) za donošenje odluka i pružanje usluga. Ova tehnologija će omogućiti naprednije i preciznije analize

Odgovorna veštačka inteligencija

Povećana pažnja će biti posvećena razvoju odgovorne veštačke inteligencije, koji uključuje etičke standarde, transparentnost i upravljanje rizicima. Ovo će biti ključno za izgradnju poverenja korisnika i društva

Ovi trendovi ukazuju na to da će veštačka inteligencija nastaviti da igra ključnu ulogu u transformaciji različitih industrija i unapređenju svakodnevnog života

Berza

investicioni fondovi

kursna lista